Tilbage til oversigt
Liga

Mød Lasse Balstad – GOG’s nye forsvarsspiller

Født: 13. januar 1994

Nationalitet: Norsk

Position: stregspiller

Den norske stregspiller Lasse Balstad er ny mand i GOG-trøjen. Han er født den 13. januar 1994 og kommer til klubben efter fire sæsoner i Fredericia samt et ophold i svenske Ystad.

Vi har spurgt ham om ti spørgsmål, som forhåbentlig kan give et lille indblik i, hvem Lasse er som person.

Hvad er din livret? En god bøf

Storbyferie eller badeferie? 100% badeferie

Film eller serier? En god film

Hvad har du altid i køleskabet? Jeg har altid Pepsi Max Lemon i mit køleskab

Forsvar eller angreb? Til trods for at jeg kun spiller forsvar, vil jeg sige angreb

Hvem er dit idol på håndboldbanen? Der er jeg nødt til at sige Nikola Karabatic. Det har det altid været.

Hvad har du altid i tasken til træning? Jeg har altid et par ekstra sko med. Det er lidt specielt, for der skete engang det til en kamp i Sverige, at mine sko blev ødelagt i første halvleg. Der var lidt krise, så nu har jeg altid et par ekstra sko med.

Hvad er din største styrke på banen? Det er mit forsvarsspil og hurtige fødder.

Hvem er den sjoveste på holdet? Nu har jeg kun været her i nogle uger, så det bliver svært at svare på, hvem det er over en hel sæson, når jeg får lært spillerne bedre at kende – men indtil videre er det Anton Lindskog.

Et fun fact om dig selv: Jeg ved ikke, om det er et fun fact, men jeg er rigtig glad for dadler på min pizza.

 

Vi glæder os til at se Lasse løbe på banen for de gule i denne sæson!